Arrangeret af medlem

Sanketur og bålmad

Vi går i skoven sammen med Hedeselskabets ambassadør Claus Olesen

Naturens spisekammer ligger nærmest for fødderne af os på denne tur til Nørreskov på Tåsinge. Vi går på opdagelse i naturens mange spiselige og smagfulde herligheder og bliver inspireret til selv at sanke og tilberede lækkerierne umiddelbart efter.

Sammen med ambassadør i Hedeselskabet, Claus Olesen, går vi i skoven og langs bækken og engen for at opdage og lære om alt det spiselige grønt, der vokser vildt i naturen. Claus har på baggrund af mange års erfaring som naturvejleder udgivet en kogebog med retter inspireret af naturens spisekammer.

Vi afslutter turen med at tilberede og nyde de sammenbragte ingredienser og få inspiration til selv at bringe naturens råvarer ind i køkkenet og madlavningen.

INFO
Mødested: Nørreskovvej 10, Tåsinge, 5700 Svendborg, tirsdag den 7. maj 2024 kl. 16.00. Arr. varer 4 timer.


Foto: Inge Spliid Bech
 

Du skal være logget ind for at kunne tilmelde dig til et arrangement.

Arrangement

Tirsdag d. 7. maj 2024

Kl. 16:00

Adresse

Nørreskovvej 10, Tåsinge
5700 Svendborg
Danmark

Antal pladser

20

Antal tilmeldte

15

Kommende arrangementer

Urørt skov

tir, 18/03/2025 - 15:30

Engesvang

Vis arrangement
Fisketur ved Storåen

lør, 26/04/2025 - 08:00

Holstebro

Vis arrangement

Fisketur ved Storåen

Fisketur for medlemmer 2025