
Dalgas’ skadedyrsafdeling tager næste skridt med ny ejer
Den 2. juni bliver Dalgas’ skadedyrsafdeling en del af Ewers Skadedyr. Efter en flot vækstrejse er afdelingen nu klar til at blive en del af Brødr. Ewers eksisterende skadedyrsforretning, som derved får et helt nyt ben af stå på.
Dalgas stiftede skadedyrsafdelingen, som en ekstra ydelse til de mange detailkunder, selskabet servicerede i forvejen. Det blev en god ide, og siden er skadedyrsafdelingen vokset og tilbyder i dag en lang række specialiserede ydelser inden for skadedyrsbekæmpelse og -forebyggelse, herunder et specialtema med såkaldte rottehunde og en effektiv digital skadedyrsportal til overblik og overvågning.
- Dalgas er meget stolt af den rejse, skadedyrsafdelingen har været på gennem de sidste år. Hvad der begyndte som en god løsning med afsæt i vores kunders efterspørgsel, er i dag en sund og voksende forretning. Skadedyrsbekæmpelse er dog ikke en del af kerneforretningen i Dalgas, og derfor er det vigtigt, at vi fandt den bedste ejer, der kan tage skadedyrsforretningen skridtet videre og gøre den til en national succes, siger Marianne Boe Madsen, direktør i Dalgas for People & Culture samt for skadedyrsafdelingen, og fortsætter:
Hedeselskabet, der ejer Dalgas, har gennem selskabets knap 160 års historie været med til at skabe ideer, modne dem og sende dem videre sammen med andre partnere. Kunsten var at finde den helt rette partner, som har netop denne forretningsmodel som en del af kerneforretningen, og det har man fundet i Ewers Skadedyr.
- I Ewers Skadedyr er den største kundegruppe i dag landmænd. Med overtagelsen af Dalgas’ skadedyrsafdeling, tilføres der en stor ekspertise og en dygtig medarbejderstab til Ewers Skadedyr. Dette vil give os store muligheder for at fastholde og vækste inden for industri og detailhandel i fremtiden, siger Benjamin Schmidt Hansen, direktør i Ewers Skadedyr.
Overtagelsen finder sted den 2. juni, og udover nye kunder og ny viden får Ewers Skadedyr således også 12 nye kollegaer, som fortsætter med at servicere landsdækkende og nuværende kunder uændret.
Seneste nyt

Skovene løfter Hedeselskabets bundlinje
2024 har været et tilfredsstillende år for Hedeselskabet. Organisationen kan således præsentere et regnskab med en stigning i omsætningen på lidt over 2 procent til 2,35 mia. kr. og et årsresultat efter skat på 84,2 mio. kr.
Valgresultat til Hedeselskabets kredsvalg 2025
Der har været afviklet kredsvalg i Hedeselskabet. Se resultatet af valget i de fem regioner her._3.jpg&width=640&format=webp&quality=75)
Energi Viborg og Hedeselskabet indgår aftale om stort skov- og naturprojekt
Natur, miljø og klima i Viborg bliver tilgodeset - både over og under jorden. Det står klart med en ny aftale om et skov- og naturprojekt mellem Energi Viborg og Hedeselskabet.Artikler og holdninger
.jpg&width=640&format=webp&quality=75)
Trepartsminister: I en tid, hvor verden bare bliver mere og mere splittet, er der grund til at fejre, at vi har et projekt, der samler os
Tirsdag den 24. juni 2025 er en mærkedag. Det har Ministeriet for Grøn Trepart besluttet for at markere årsdagen for den historiske ’Aftale om et grønt Danmark’, der blev indgået mellem regeringen og parterne i den grønne trepart.'En biodiversitetslov skal forpligte politisk handling, der giver naturen mulighed for at komme sig'
Når jeg tænker tilbage på de gode minder i min barndom, er det særligt naturoplevelser, som kommer frem. De sommerdage, jeg brugte på at hive blæretang op af havet og se mylderet af liv kravle og springe.