Ålegræs og ålegrus: Genopretning af levesteder i Københavns Havn
Hedeselskabet har gennem sin dattervirksomhed HedeDanmark udført to projekter til genopretning af levesteder for havdyr i Københavns Havn. Begge projekter skal øge mangfoldigheden af liv under overfladen og bidrage til et bedre havmiljø.
Den 1. oktober 2024 skiftede alle forretningsenheder under Hedeselskabet navn til Dalgas. Det gælder således HedeDanmark, HD 2412, HD NordicTrees, HD Silva, HD BioRec, HD Forest, HD Forest Germany, HD Seed og HD LogSystems.
Det første projekt er et samarbejde med By & Havn, WWF – Verdensnaturfonden og den rådgivende ingeniørvirksomhed WSP, der har til formål at skabe et ålerefugium i Københavns Havn. Ålen er en kritisk truet art, som har brug for flere levesteder i de danske farvande. HedeDanmarks rolle i projektet bestod i at udlægge 800 tons småsten, kaldet ålegrus, og 200 teglrør på bunden af Teglværkshavn. Her kan de små ål, også kendt som glasål, gemme sig og vokse sig store i fred og ro.
Resultatet bliver verdens første ålerefugium, der skal være med til at værne om den kritisk truede ål – antallet af glasål i danske farvande er nede på blot 0,6 procent af bestanden i forhold til 1980. Ålen er truet af overfiskeri og menneskeskabte forandringer i havmiljøet. Projektet er et led i et større samarbejde mellem WWF og By & Havn.
Det andet projekt, HedeDanmark er involveret i, er et også samarbejde med By & Havn og WSP om at etablere ålegræsbede i kanalerne i Nordhavn. Ålegræs kan danne skjul for smådyr i vandet, ligesom det lagrer CO2 og binder kvælstof ved rødderne – al sammen noget, der øger kvaliteten af vandmiljøet i havnen.
Projektet skal undersøge betingelserne og mulighederne for at udbrede ålegræs langs de danske kyster. Det første ålegræs blev forsøgsvist hentet fra havbunden og flyttet til en ny kanal ved Trælastholmen i Københavns Nordhavn. Og efter første vinter er der gode indikationer på, at ålegræsset har fået rodfæste i kanalerne. Ålegræsset blev transplanteret ved hjælp af en gravemaskine på en pram, som gravede ålegræsset op inklusiv rødder og sediment og lagde det på kokosmåtter i specialkonstruerede beholdere, så det let kunne sejles ind i kanalerne og lægges på bunden.
Hvis forsøget lykkes, er det vurderingen, at det i fremtiden vil kunne gøre det betydeligt lettere at udbrede ålegræs til andre områder i landet.
Ålegræs hjælper havmiljøet på vej, fordi det forbedrer vandkvalitet og udgør et vigtigt levested for mange dyr, mikro- og makroalger, der også bidrager til at bringe havmiljøet tilbage i balance.
Seneste nyt
Udlejning af skovboliger
Er du – eller nogen du kender – på udkig efter en bolig i naturskønne omgivelser? Så er der to oplagte muligheder lige nu
Hedeselskabets blåmuslinger har fået det røde Ø-mærke
Muslinger dyrket på net i Limfjorden af Blå Biomasse kan nu kaldes økologiske.
Storskala naturgenopretningsprojekt med blåmuslinger i gang i Limfjorden
Hvor gode er blåmuslinger dyrket på net til at genskabe biogene rev? Det skal et nyt forskningsprojekt fra DTU Aqua med støtte fra Foreningen Muslingeerhvervet og Hedeselskabet undersøge over de kommende to år.Artikler og holdninger
Vi skal vænne os til nye træarter – og tabet af gamle kendinge
Nye træarter skal tænkes ind, hvis fremtidens skove skal kunne modstå klimaforandringerne. Hvad ville en fagmand vælge, hvis han fik frie hænder til at plante en produktionsskov og en biodiversitetsskov, der kan stå de næste mange år?
’Jeg har fået sådan en øjenåbner. At der er forskellige typer af skov, det har jeg aldrig tænkt over før’
Fra teori til praksis. Det var afsættet for en række ekskursioner i september til Den Jenssen-Buchske Plantage, hvor Dalgas tog imod næsten 100 biologielever fra Silkeborg Gymnasium. De kom, de så og mærkede skoven med nye øjne.
Forsvarets beskyttelse gælder også naturen
Store, sammenhængende arealer er efterspurgte blandt fagfolk og eksperter i arbejdet med naturgenopretning. Her kan man med fordel finde inspiration i de områder, som forsvaret forvalter.