Bevar de naturlige levesteder
Midtjysk Jagthunde Klub er en aktiv medspiller i projektet ’Mere Natur i Agerlandskabet’, der er et projekt til gavn for agerlandsnaturen og naturbrugere i Skive og Viborg Kommune. Hedeselskabet har med en uddeling fra medlemspuljen støttet et delprojekt, der har til formål at bevare de naturlige levesteder for blandt andet insekter, lærker, viber, agerhøns og harer.
Mange af de marginale arealer, som landmænd i dag sætter ploven i, er ikke rentable at dyrke bl.a. på grund af høje omkostninger til brændstof, gødning og sprøjtning.
’Mere Natur i Agerlandet’ er nok et af de mest ambitiøse naturprojekter, Midtjysk Jagthunde Klub har kastet sig ud i, og det kan kun lade sig gøre, fordi så mange landmænd har tilmeldt sig projektet. De er yderst velvillige over for at bidrage til en øget indsats for agerlandsnaturen.
Mange interessenter i projektet
Delprojektet gennemføres i samarbejde med Innovationscenter for Økologisk Landbrug, mere end 30 lodsejer og et tilsvarende antal indirekte, grundet arealer, som støder op til - eller fletter sig ind i - projektområderne. Mere end 5.000 ha vil på denne måde indgå i projektet. Flere lodsejere vil komme til næste år.
De konkrete tiltag er blandt andet følgende:
- Der laves et naturtjek på forskellige landbrugsbedrifter. Dvs. der laves en liste over de naturværdier og levesteder for agerlandsfaunaen, som findes på den pågældende bedrift.
- På hvert sted udvælges eksempler på ”den lille natur”, som er særlig værdifuld. Det kan være en markvej, et krat, et vandhul, et gammelt markdige o. lign.
- Der foretages pleje og/eller forbedringer af de pågældende naturarealer- og typer. Der kan være tale om pleje af træer og buske, fjernelse af uønsket græsvegetation og plantning af nye buske.
Formidlingen af hvilke naturarealer- og typer, der er vigtige af passe på, sker via korte videoklip, der gøres tilgængelige på forskellige medier, markvandringer, deltagelse i naturevents mm.
’Mere Natur i Agerlandet’ gennemføres i samarbejde med rådgivningsvirksomheden Velas, Fjordland og Innovantionscenter for Økologisk Landbrug og løber frem til og med 2026.
Hvad bidrager projektet med?
- Landmanden får vigtig viden om ejendommens naturværdier.
- Jagthundeklubben får mulighed for at formidle en viden om vigtigheden af at passe på agerlandsnaturen i almindelighed og agerhønen i særdeleshed.
- Lokalbefolkningen, skolebørn mm. får mulighed for at erhverve viden om, hvordan vi øger biodiversiteten i agerlandet, samt glæde og stolthed over at have været med til en praktisk indsats.
Seneste nyt
Udlejning af skovboliger
Er du – eller nogen du kender – på udkig efter en bolig i naturskønne omgivelser? Så er der to oplagte muligheder lige nu
Hedeselskabets blåmuslinger har fået det røde Ø-mærke
Muslinger dyrket på net i Limfjorden af Blå Biomasse kan nu kaldes økologiske.
Storskala naturgenopretningsprojekt med blåmuslinger i gang i Limfjorden
Hvor gode er blåmuslinger dyrket på net til at genskabe biogene rev? Det skal et nyt forskningsprojekt fra DTU Aqua med støtte fra Foreningen Muslingeerhvervet og Hedeselskabet undersøge over de kommende to år.Artikler og holdninger
Vi skal vænne os til nye træarter – og tabet af gamle kendinge
Nye træarter skal tænkes ind, hvis fremtidens skove skal kunne modstå klimaforandringerne. Hvad ville en fagmand vælge, hvis han fik frie hænder til at plante en produktionsskov og en biodiversitetsskov, der kan stå de næste mange år?
’Jeg har fået sådan en øjenåbner. At der er forskellige typer af skov, det har jeg aldrig tænkt over før’
Fra teori til praksis. Det var afsættet for en række ekskursioner i september til Den Jenssen-Buchske Plantage, hvor Dalgas tog imod næsten 100 biologielever fra Silkeborg Gymnasium. De kom, de så og mærkede skoven med nye øjne.
Forsvarets beskyttelse gælder også naturen
Store, sammenhængende arealer er efterspurgte blandt fagfolk og eksperter i arbejdet med naturgenopretning. Her kan man med fordel finde inspiration i de områder, som forsvaret forvalter.