Store leoparder skaber bedre og ny biodiversitet i Oksbøl Skyde- og Øvelsesterræn
Fra:
27. september 2025
kl. 16:00
Til:
27. september 2025
kl. 20:00
Vi tager på tur med Naturbussen fra Ho, og bliver ledsaget af chefen for skydesikkerhedselementet
Info
Pladser: 30
Tilmeldte: 30
Venteliste: 7
Arrangementet er afholdt
Store leoparder skaber bedre og ny biodiversitet i Oksbøl Skyde- og Øvelsesterræn
Forsvaret råder, i det sydvestlige Jylland, over store landområder, hvor kæmpe leoparder (70 tons kampvogne) og andre tunge køretøjer, kører i terrænet for at understøtte uddannelsen af enheder og soldater, og hvor der skabes forstyrrelse på terrænet. Anvendelsen skaber ofte dybe spor og granatnedslagshuller, men naturen har også, i det store område, efterfølgende ro til at restituere og udvikle sig. Samtidigt vil man kunne opleve, at forstyrrelserne skaber nye dynamikker, som har ganske store og positive effekter på biodiversiteten i skyde- og øvelsesterrænet, og er med til at gøre det til et stykke unikt natur.
Vi tager på tur med Naturbussen fra Ho, og bliver ledsaget af chefen for skydesikkerhedselementet, major Stig G. Larsen, der vil give et indblik i hvordan den militære natur udvikler sig i skyde- og øvelsesterrænet. Vi afslutter aftenen med at se krondyrenes færden i terrænet, fra et antal gode hot spots.
Praktisk
Vi mødes på P-pladsen og kører samlet med Naturbussen ud i terrænet.
Medbring gerne egen kaffe/the til turen.
Der serveres en sandwich undervejs på turen.
Flere medlemsarrangementer
Hvad rummer medlemsskoven i Færchs Plantage?
Oplev den spirende skovbund og bliv klogere på skovdriften og biodiversitet i plantagen samt besøg til Klostermølle.
Kunsten at genanvende
Få indblik i, hvordan vi sikrer genanvendelse af flest mulig materialer med et besøg på Hedeselskabets ressourcecenter i Stoholm.
Fisketur ved Storåen
Laks, ørred, stalling, helt, ål, gedde, aborre og skalle. Der er nok at kaste snøren efter på den årlige fisketur for medlemmer, som igen i år går til Storå.
Skagen Klitplantage
I sommeren 2025 gik klitplantagen i brand, og ca. 75 ha plantage forsvandt. Hvad skete der så? Kom med og se, hvordan naturen selv igangsætter fornyelsen og heler sig selv.