Hedeselskabet køber 100 hektar ved Trige til nyt skov- og naturområde
Arealerne indgår i en fælles ambition med Aarhus Kommune og Aarhus Vand om at skabe et 500 hektar stort sammenhængende skov- og naturlandskab. Et projekt, der skal bidrage til at beskytte grundvandet og skabe værdi for natur, klima og mennesker.
De nyerhvervede arealer består af i alt ni forskellige jordstykker, der i dag anvendes til landbrug. Det overordnede formål med købet er at beskytte grundvandet.
For når landbrugsjord omlægges til skov og natur, reduceres risikoen for påvirkning fra fx gødning og pesticider, i de områder hvor grundvandet dannes. Og netop området mellem Lystrup, Elev og Trige er vigtigt for Aarhus' forsyning af drikkevand.
Men landskabet skal også bringe naturen tættere på aarhusianerne, og give adgang til mere friluftsliv og flere naturoplevelser.
Med Dalgas som ansvarlig for både omlægning og drift bliver området en del af et kommende skov- og naturlandskab på i alt 500 hektarer.
Foto: Aarhus.dk
Et langsigtet partnerskab for vores drikkevand
Ambitionen om et stort sammenhængende landskab nord for Aarhus startede i 2023, og der kommer løbende arealer til.
I slutningen af 2024 indviede Aarhus Kommune og Aarhus Vand Holmgård Skov, som allerede bidrager til grundvandsbeskyttelse. Og de nye arealer ved Trige bygger videre på samme ambition om at sikre drikkevandet gennem mere skov og natur.
Seneste nyt
Hedeselskabet skærper fokus på energiproduktion og biogene ressourcer
Hedeselskabet styrker nu sit strategiske fokus på energiproduktion og den grønne omstilling i forbindelse med, at selskabet træder ud af Danish Bio Commodities (DBC), som er blevet opkøbt af den nordiske energikoncern St1 Biokraft.
Hedeselskabet flytter hovedkontoret til Aarhus – vender tilbage efter mere end 100 år i Viborg
Efter mere end 100 år i Viborg vender Det danske Hedeselskab nu tilbage til Aarhus. Hovedkontoret flytter til byen, hvor selskabet blev stiftet for 160 år siden i 1866 og markerer dermed et nyt kapitel i Hedeselskabets historie.
Hedeselskabet leverer bedste resultat nogensinde
Hedeselskabet realiserede i 2025 en omsætning på 2,37 mia. kr. og et resultat før skat på 109,4 mio. kr. Det er skabt af høj aktivitet i forretningen og medarbejdernes evne til at levere løsninger inden for skov, natur, klima og landskabsforvaltning.Artikler og holdninger
Når skoven bliver våd, bliver naturen rigere
I de seneste år har Aage V. Jensen Naturfond arbejdet målrettet med at fjerne tidligere tiders dræn, grøfter og rør for at bringe vandet tilbage i skoven og det åbne land ved Søholt Storskov på Lolland.
- Det betyder meget, at man accepterer naturen, som den er
Vi skal som samfund passe på med ikke at blive for sort-hvide i vores syn på - og ageren i - naturen. Det mener naturobservatør, kunster og forfatter, Jens Gregersen, der snart har boet på den fredede ø Vorsø i 45 år.
Jordens ve og vel er i højsædet på Spaanbrogård
På en gammel gård på Fyn udlever to unge agronomer, Sif Thieme og Andreas Dalland, drømmen om at dyrke jorden efter økologiske og regenerative principper.