Den årlige medlemsjagt er fortsat i C.E. Flensborg Plantage, der byder på en flot naturoplevelse med gode muligheder for at se både ræv, råvildt, dåvildt og kronvildt. Ved den mundtlige parole på jagtdagen får du besked om, hvad der må skydes på dagen. C. E. Flensborg er én af Hedeselskabets egne plantager er dækker et areal på cirka 700 ha.
På riffeljagten skal du stå eller sidde på post i længere tid. Medbring derfor varmt tøj og gerne en jagtstol.
Der kræves gyldigt jagttegn og en bestået riffelprøve, dvs at der på jagttegnet skal stå "Riffelprøve bestået" - betegnelsen "Riffeljagt tilladt" er ikke tilstrækkelig.
For at fordele jagtmuligheden mellem flere medlemmer, vil du i fremtiden have mulighed for at melde dig til jagten hver tredje år.
Du skal være logget ind for at kunne tilmelde dig til et arrangement.
Arrangement
Fredag d. 19. november 2021
Kl. 09:00
Adresse
Støvhøjgaard
Tingvej 37, Skinderup
9632 Møldrup
Danmark
Antal pladser
30
Antal tilmeldte
30
Antal på venteliste
25