I 2017 tilbyder vi igen medlemmerne en enestående mulighed for at nyde naturen og stilheden ved en af Hedeselskabets fredede ejendomme, Arnborg Hedegaard.

De naturlige laksebestande i åen er indikator for god vandløbskvalitet. Når laksen trives i det rene vand, så trives også mange andre af vandløbets fisk. Laksene var i stort tal i Skjern Å i 2016, men antallet af fiskere har været vigende i løbet af sæsonen, og det er måske en af grundene til at fiskepresset var knapt så stort som tidligere.
Tilmelding
Deltagere mellem 18 og 65 år skal selv sørge for et gyldigt fisketegn. For personer over 65 år gælder sygesikringskort eller kørekort som legitimation for fritagelse for køb af fisketegn. Hedeselskabet sørger for køb af laksekontingent.
Du skal være logget ind for at kunne tilmelde dig til et arrangement.
Arrangement
Lørdag d. 22. april 2017
Kl. 08:00
Adresse
P-pladsen, hvor Sønder Greenvej krydser Skjern Å
nær Arnborg
7400 Herning
Danmark
Antal pladser
10
Antal tilmeldte
10
Antal på venteliste
0