Det er skønt at plukke sine egne æbler direkte fra træet – spise dem med det samme eller gemme dem til den mørke tid. Men kunne du tænke dig at blive lidt klogere på din frugthave og måske endda gøre den endnu bedre, så har du en unik mulighed her.
Du får mulighed for at lære, hvordan du poder, enten nye grene på eksisterende træer eller helt nye træer. Tag eventuelt selv en podekvist med fra et æbletræ, du ønsker at opformere. Podekviste skal klippes i januar/februar måned og opbevares mørkt og køligt indtil podningen.
Du kan også høre om de forskellige, smagfulde danske æblesorters historie, og hvilke der egner sig til havedyrkning. Vi slutter naturligvis af med kaffe/te og æblekage.

Æbledagen styres af Bente Rands Mortensen, der arbejder som ingeniør, men når hun har fri, bruger hun rigtig meget tid i sin æblehave med mere end 80 træer.
Du skal være logget ind for at kunne tilmelde dig til et arrangement.
Arrangement
Lørdag d. 18. marts 2017
Kl. 11:00
Adresse
Voel Hallen (Gl. Bibliotek)
Sorringvej 28
Voel
8600 Silkeborg
Danmark
Antal pladser
20
Antal tilmeldte
20
Antal på venteliste
0