 | | | 22-06-10 | | |  | | Nye resultater fra Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet tilføjer fiskeaffald til listen af potentielle ingredienser i biogasanlæggene.
Husdyrgødning er sandsynligvis den mest almindelige ingrediens i biogasanlæggene i Danmark.
For nylig er fiskeaffald blevet afprøvet og det viser sig, at det har godt potentiale som energikilde. Den høje koncentration af energi er dog ikke uden problemer, viser forskningsresultater fra Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet ved Aarhus Universitet.  Foto: Janne Hansen
Undersøgelsen, der blev udført i det store forsøgsbiogasanlæg på forskningscentret i Foulum, har faktisk sin begyndelse i Norge.
Som følge af store afstande mellem de norske landbrug og den store andel af små landbrug, er store biogasanlæg, som udelukkende anvender husdyrgødning, ikke en gangbar løsning i Norge. Det kan derimod være en mulighed at kombinere husdyrgødning med affald fra fødevare- og fiskeindustrien til biogasproduktion.
Et projekt støttet af den norske fiskeolieproducent GC Riber Oils blev igangsat ved Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet for at undersøge potentialet af fiskeaffald i kombination med kvæggødning til biogasenergi.
Resultaterne viste, at fiskevoks (stearin) er et godt substrat til biogasproduktion med et meget højt udbytte.
Stearin har en meget høj tørstofværdi og intet målbart uorganisk stof, hvilket gør det til en meget koncentreret næringsmiddel Det kunne synes at være den ideelle situation, men i realiteten kan det mikrobielle samfund i reaktoren ikke håndtere så koncentreret et middel, og det vil højst sandsynligt hæmme produktionen.
- Vi anbefaler at anvende gødning sammen med stearin, fordi gødning har en høj bufferkapacitet, hvilket minimerer hæmningen som følge af ændringer i pH, der opstår om følge af ophobning af syre, siger Alastair Ward fra Institut for Biosystemsteknologi ved Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet og forfatter af en rapport om emnet. | | | | |
| | |  |  |  |  |
| | |