I dag fusionerer Orbicon med Leif Hansen Engineering. Leif Hansen Engineering har specialiseret sig i byggerådgivning og sammen vil vi levere integrerede løsninger inden for miljø, energi og byggeri.
Udfordringer omkring klima, vand, energi og infrastruktur kræver samlede løsninger og et bredt felt af kompetencer, som vi nu besidder.
Ud over fusionen kan du også læse om miljøundersøgelser (VVM) på Femern, hvor vi undersøger konsekvenserne for fisk og fiskeri.


To markante rådgivervirksomheder inden for byggeri og miljø fusionerer og placerer sig blandt de største rådgivere i Danmark med 600 ansatte og en halv mia. kr. i omsætning. Den nye rådgiver vil levere integrerede løsninger inden for miljø, energi og byggeri.
Læs mere om fusionen mellem Orbicon og Leif Hansen Engineering..

Orbicon belyser konsekvenser for fisk og fiskeri ved bro eller tunnel over Femernbælt. Vi har blandt andet fulgt ål og efterårsgydene sild i bæltet.
Læs mere om vvm på Femern..