Efteråret, og dermed også Grafdage, står for døren!
Som sædvanligt afholdes vores årlige brugerkonference på Munkebjerg hotel i Vejle, denne gang onsdag den 28. og torsdag den 29. oktober.
Temaet i år hedder ”Er du forsynet?”
Selskabsdannelsen og den nye vandsektorlov tegner et billede, hvor fremtidens forsyningsvirksomheder skal være ”selvforsynende”, også med IT-løsningerne. I mange år har forsyningsdelen været en fuldt integreret del af Teknisk forvaltning i kommunerne, men der er opbrud på vej. Dette giver mange udfordringer, også på det IT-mæssige område.
I Informatik har vi arbejdet hårdt på at udvikle værktøjer til de nye forsyningsvirksomheder. Derfor vil der i år være en lang række produktlanceringer.
Der er i dag åbnet for tilmelding på vores hjemmeside www.orbicon.dk/informatik, og vi håber at rigtigt mange finder programmet spændende, og har lyst til at deltage. Som vanligt er det muligt at deltage i hele eller dele af programmet, så det forhåbentlig kan passes ind i alle øvrige gøremål. Husk at sidste tilmeldingsfrist er tirsdag den 13. oktober, så det er med at komme til tasterne!
Vi ses forhåbentlig til Grafdage i Vejle den 28-29 oktober!
Er du forsynet? Vi har også plads til teknikere og der vil være udstillingsområde og hands-on.
Gå direkte til tilmeldingssiden..
I kan møde dem alle 3 på grafdagene – så kan de helt sikkert fortælle meget mere om sig selv og hvad de kan.
Se de nye ansigter..
Få opdateret din viden på et af vores kurser. Se hvor der er ledige pladser.
Se hvor der er ledige pladser..
Orbicon | Leif Hansen har udviklet VASPGPS, som kan kvalitetssikre, redigere og oversætte opmålingsdata til VASP elementer og indlæse dem som længdeprofiler i en VASP-database.
Læs mere om VASPGPS eller hent en demo af programmet