Sommeren er over os!
Se det summer af sol over engen…
Det er nok den melodi og det billede de fleste af os har på nethinden i de her dage hvor solen skinner og sommeren nærmer sig. Men hvis vi skal være realistiske, så er det ikke over engen, men på vores kontorer i Orbicon hvor det summer af aktivitet.
Vi har i skrivende stund fuld fart på med en masse spændende ting, som vi glæder os til at fortælle om længere nede i nyhedsbrevet. Vores udviklere har arbejdet på højtryk, og vi er nu klar med LER, både i fuldautomatisk og halvautomatisk udgave, Lukkeplaner til vandforsyningen, opdateret WebGraf Kort med en masse spændende funktioner. Ny DanDasGraf hvor der virkelig er skruet op for hastigheden, og alle vores MicroStation programmer er klar til V8i.
På den anden side af sommerferien har vi en ny DAKAR færdig, så der kan komme rigtig styr på værdifastsættelsen af netværkene i de nye forsyninger, og der er mange andre spændende ting på vej. Omkring DANDAS, så har vi nu 40 selskaber der bruger DanDasGraf, og det er vi meget stolte af. Den udbredelse er for os et tydeligt bevis på, at vi i samarbejde med kunder og brugergrupper har fået skabt markedets bedste værktøj. Tak for det.
Når vi nu har sommeren over os, så skal vi jo ikke forsøge at fremmane billedet af Oktober, men det er trods alt der vi har Grafdage. Vi har valgt overskriften ”Er du forsynet?” til årets Grafdage. Med den titel, vil vi gerne fokusere på det vi går og laver, men der skal vel heller ikke megen fantasi til at bruge den overskrift i en festlig sammenhæng…
Uanset hvad, så ser vi frem til at komme ud til jer efter sommeren, og vise den brede palette af løsninger vi har til den danske forsyningssektor. Jeg er sikker på, at vi til Grafdagene har noget interessant med i posen, som kommer til at sætte en ny dagsorden for hvordan systemer og data kommer til at skabe værdi fremover.
Vi vil gerne ønske jer alle en god sommer.
Jens Virring, Afdelingschef Orbicon Informatik
Med forbedret hastighed, større tryghed ved import, flere advarsler før sletning af data og meget mere.
Læs mere om den nye DanDasGraf..
Siden sidste nyhedsbrev har Orbicon Informatik implementeret den nye WebGraf Kort løsning hos flere kunder. Nu er vi ved at færdigudvikle en automatisk udlevering af ledningsoplysninger.
Læs mere om WebGraf kort..
Er du træt af at sidde i telefonen og vente, eller har svært ved at overføre screendumps via telefonen? Nu kan du kontakte supporten via mailen.
Læs mere om den nye hotline-løsning..
Hvis du har ideer eller ønsker til indlæg og foredrag, så kom med input til os.
Læs mere om Grafdage 2009..
Alle Orbicons løsninger kan nu leveres til Microstation V8i.
Læs mere om Microstation V8i..