hsl_corner01.gifhsl_corner02.gif
1x1.gif
Grøn Service
Skov og Land
Org. affald
Handel
Job
Nyheder
Om os
Kontakt

Forskning og udvikling

Forskning og udvikling er en integreret del af HedeDanmarks forretning. På en række områder udvikler HedeDanmark alene – eller i samspil med kunder – nye løsninger inden for grøn service, skov og land og rådgivning. HedeDanmarks ledelse og medarbejdere indgår derfor i en række arbejdsgrupper ved danske universiteter og forskningsinstitutioner. Formålet er blandt andet at udvikle nye økonomiske og miljømæssigt optimale løsninger.

HedeDanmark igangsatte ved udgangen af 2008 en Erhvervs-PhD under forsknings- og Innovationsstyrelsen og i samarbejde med Københavns Universitet, Center for Skov og Landskab. Formålet er at udvikle et økonomisk og miljømæssigt bæredygtigt system for dyrkning af pil til energi-afgrøde i Danmark. Udviklingsprojektet er udtryk for, at HedeDanmark ønsker at opbygge viden og kompetencer på området med henblik på at kunne udvikle det til et separat forretningsområde. Pil som energi-afgrøde ventes at kunne supplere den nuværende levering af flis fra skove, da behovet for biomasse ventes at stige kraftigt de kommende år.

citat_tegn_ss.jpg
I dag dyrkes der kun 1.500 hektar med energipil, men potentialet er meget større – nok 100.000 hektar bare i Danmark. PhD-projektet handler om at udvikle dyrkningssystemer, der kan optimere produktionen af biomasse, og som samtidig er økonomisk og miljømæssigt bæredygtige."
Lisbeth Sevel,
Erhvervs-PhD
hsl_corner04.gifhsl_corner03.gif